Hamilelikte diş ağrılarının tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte diş ağrılarının tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelik dönemlerinde bayanlarda meydana gelen hormonel değişimler dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşumunu arttırır. Hamilelik döneminde dişler üzerinde oluşan bu plaklar dişlere ciddi zararlar verir. Günlük olarak diş bakımının gerçekleştirilmemesi ve özellikle hamilelik döneminde sık gerçekleştirilmesi gereken diş hekimi kontrolleri yapılmadığı durumlarda; diş etleri üzerinde kızarıklıklar, şişmeler ve aşırı derecede kanama görülebilmektedir.

Genellikle gebelik dönemlerinde meydana gelen mide bulantıları, kusmalar mide asidinin dişler üzerinde kalıcı etkiler bırakmasına neden olur. Bu dönemde dişler üzerinde oluşan ve diş etlerinde oluşacak etkiler sıklıkla dişlerin fırçalanması sırasında kanamalar meydana getirir. Bu kanamalar bazı anne adaylarının erken dönemde diş fırçalama işlemini bırakmalarına neden olurlar. Oysa ki bakterilerinden dolayı oluşan bu kanama dişlerin fırçalanmaması ile birlikte daha fazla artacak, bakteri plaklarının oluşması ile ileri derecede diş eti çekilmeleri meydana gelmeye başlayacaktır.

Hamilelik döneminde diş çürüklerinde artma meydana geliyor

Yukarıda belirttiğimiz gibi hamilelik döneminde mide bulantıları ve kusmalar çok sık yaşanmaktadır. Bu durum ağız ortamında asidik bir ortamın oluşmasına ve tükürük akışının azalmasına sebebiyet verir. Hamilelik döneminde aşerilen yiyecekleri sıklığı sürekli olarak beslenme ihtiyacının duyulması ve bu besinler sonrasında dişlerin temizlenmemesi de dişler üzerinde bakteri plaklarının ve çürüklerin artmasına neden olacaktır. Anne adayları tükettikleri besinler sonrasında özellikle de geceleri mutlaka dişlerini fırçalamaları gerekir.

Hamilelik döneminde diş sağlığı ile ilgili bir çok yanlış bilgi verilmektedir

Genellikle kulaktan dolma diş sağlığı konularına rastlarız. özellikle hamilelik döneminde bu yanlış bilgiler dişlerimizin sağlıksız olmasına neden olur. Özellikle inanılan “ Her hamilelik bir diş kaybedilmesine neden olur” , “ Gebelikte diş hekimine gidilmez”, “Bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır ve annenin dişleri mutlaka zayıflar “ gibi yanlış bilgiler hem anneye hemde bebeğine sağlık konusunda ciddi zararlar verir. Bu bilgiler asla inanılmaması gereken ve mutlaka kontrol edilmesi gereken konulardır. Genellikle hamilelik döneminde sıklıkla rastladığımız diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları ve diş eti kanamaları diş bakımının yetersiz yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik döneminde 20 lik diş problemleri

Diş hekimleri anne adaylarına tavsiyesi hamile kalmadan önce tüm diş bakımlarını yaptırmaları konusundadır. Hamilelik dönemlerinde kadınların değişen hormonal dengeleri özellikle dişlerde istenilmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Diş eti rahatsızlıkları ve diş çürükleri dişlerin bakımının yapılmaması ile beraber artacaktır. Hamilelik ile beraber hamileliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayı tehlikeli olduğundan dolayı bu aralıklarda diş hekimleri tarafından işlem yapılmamaktadır. Hamileliğin ikinci 3 ayı yani hamileliğin 4 ve 6 ayları arasında doğum uzmanın izni ile dişlerde işlem yapılabilmektedir.

Eğer 20 lik dişleriniz ile ilgili sorunlarınız varsa bu sorunlar mutlaka hamilelik öncesinde halledilmesi gerekir. Hasta hamilelik dönemi boyunca kesinlikle radyografiye alınamaz.

Hamilelik döneminde diş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelik dönemindeki bayanlarımız da oluşan diş ağrıları dişte bir problem olduğunu, çürük olduğunu yada bir iltihaplanma olduğunu gösterir. Bu durumda dişin kanal tedavisine ihtiyacı vardır. Doğum uzmanının bilgisi dahilinde lokal anestezi ile kanal tedavisi uygulanabilir. hamilelik döneminde oluşabilecek diş eti problemlerine ise her dönemde müdahale edebilmek mümkündür. Hamilelik dönemlerinde oluşabilecek 20 lik diş problemleri ve 20 lik dişler nedeni ile oluşabilecek ağrılar diş hekiminin müdahalesi ile hamilelik sonrasında ertelenebilir. Hamile bayanlarda oluşabilecek eklem rahatsızlıklarında uygulanacak olan gece plağı hastanın daha rahat bir dönem geçirmesine yardımcı olacaktır. Bu tür rahatsızlıklar hamileliğinizin her döneminde ağrı çekmeden ve bebeğinize zarar gelmeden tedavi edilebilmektedir.Diş ağrıları evde nasıl geçiştirilir?
Diş ağrıları tedavi edilmeden geçirilemez. Yanlız bu ağrıları diş hekiminize gidene kadar hafifletmek mümkündür. Bunun dışında diş üzerinde yapılabilecek her işlem dişe ve diş etlerine geri dönülemeyecek zararlar verebi…
Hamilelikte diş ağrılarının tedavisi nasıl yapılır?
Hamilelik dönemlerinde bayanlarda meydana gelen hormonel değişimler dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşumunu arttırır. Hamilelik döneminde dişler üzerinde oluşan bu plaklar dişlere ciddi zararlar verir. Günlük olar…