Sabit Kron ve Köprü

Köprü, kuron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için birtakım koşulların var olması gerekir. Bu protezlerin temizliği, uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), metalsiz seramik (porselen), porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Kuron ve Köprü Nedir?

Kuron; çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Köprü, bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler oluşur. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal Destekli Kuron ve Köprüler:

Altyapı olarak standart metal “nı-co” veya değerli metal “au” alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişetiyle uyumlu en kıymetli malzemelerden biridir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalarla daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir.

Metal Desteksiz Tam (Full) Porselen Kuronlar:

Güçlendirilmiş porselenden yapılır. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (tam porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

  • Tam porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde tam porselenler tercih edilir.
  • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinesi flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verir. Tamporselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir.
  • Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılır. Tam porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
  • Alt yapısında metal olmadığı için kuron-dişeti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
  • Dişeti çekildiğinde, tam porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler dişle birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluşturur.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb) oluşabilecek alerji riski tam porselenlerde yoktur.

Metal Desteksiz IPS Köprüler:

Güçlendirilmiş porselenin özel makinelerde sıkıştırılmasıyla elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.

Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler:

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.