Dolgular

Dişin mine veya dentin gibi dış tabakalarında oluşan çürüklerin erken dönemde tedavilerinin yapılmasını ve bu sayede çürüklerin ilerlemelerinin durdurularak dişin canlılığını korumayı amaçlayan diş hekimliği branşıdır.

Dişlerimiz neden çürür?

Çürük, pek çok insanı mutlaka hayatlarının bir döneminde farklı seviyelerde etkileyen, önlenebilir minör bir hastalıktır. Aldığımız gıdalar (şekerli, unlu, nişastalı besinler, süt, meyve suları, asitli içecekler, meyve ve sebzeler vb) tüketilirken dişlerimizin üzerinde bir miktar artık bırakır. Özellikle nişastalı ve şekerli gıdaların artıkları ağzımızda doğal olarak bulunan bakteriler tarafından aside dönüştürülür. Bu asit ise zaman içerisinde dişin dış yüzeyini kaplayan koruyucu mine tabakasını eriterek (demineralizasyon) dişi zayıflatır ve çürüğün başlamasına sebep olur.

Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır:

Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir); karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vb); bünyesel etkenler (dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vb).
Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar.

Diş çürüğünün belirtileri nelerdir?

Dişte hissedilen bir boşluk, sivri çıkıntılar, minik kırılmalar
Dişlerin arasına yemek artıklarının kaçması
Soğuk, sıcak, tatlı, ekşi uyaranlara karşı rahatsızlık hissi-ağrı şikayeti
Dişin üstüne basınca ağrı oluşması
Dişlerin çiğneme yüzeyinde, yan diş ile temas yüzeyinde ya da dişin dişeti ile birleşim yüzeyinde koyu renklenmeler.

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Diş çürüğü temizlendikten sonra dişe uygun materyallerle diş restore edilir.
Diş restorasyon çeşitleri: kompozit dolgular (estetik dolgular), amalgam dolgular (metal dolgular), inley ve onley restorasyonlar (porselen dolgular), kompozit dolgular.
Çürük veya travma sebebiyle bozulan diş dokularının onarımı ve restorasyonu amacıyla kompozit esaslı dolgu malzemelerini kullanarak bireyin doğal diş görünümünü yeniden oluşturabilmektedir. Dişlerdeki çürük ve diğer bozuklukların iyi bir estetik sonuç alınarak onarılabilmesi estetik diş hekimliği açısından önemlidir. Estetik bir dolgunun ömrü tedavi yöntemine, diş hekiminin yeteneğine, seçilen dolgu maddesine, hastanın ağız hijyenine, diyet alışkanlıklarına ve kötü alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Kompozit dolgular dişle aynı renkte olduğu için beyaz dolgu olarak da adlandırılmaktadır. Önceleri yalnızca ön dişlerde kullanılmıştır. Ancak malzemenin günümüzde geliştirilmesiyle çiğneme basınçlarına dayanıklı ve daha az aşınan bir dolgu maddesi olarak arka dişlerde de başarılı olarak uygulanabilmektedirler. Dolgu yerleştirilmeden önce dişten fazla madde kaldırmaya gerek olmadığı için (çünkü bu dolgular dişe kimyasal yolla tutunurlar) dişin sert dokusunun kaybına neden olmaz. Çok küçük oyuklar bile kapatılabilmektedir. Amalgam dolgular, civanın gümüş, bakır ve kalayla karışımıdır. Eskiden rutin olarak kullanılan bu karışım günümüzde estetik kaygılardan dolayı yavaş yavaş terk edilmektedir. Amalgam dolgular estetik değildir. Gümüş renginde ya da siyah renkte olduğu için hastalar tarafından pek tercih edilmemektedir. İçindeki civa her zaman kafalarda soru işaretine yol açmıştır. Zararları veya hangi hastalıkları tetiklediği ve toksisitesi tam ispatlanamamıştır. Bütün bu dezavantajlarından dolayı amalgam hem dünyada hem kliniğimizde sınırlı uygulama alanı bulmaktadır.

İnley ve Onley Restorasyonlar

Porselen dolgulardır ve dişle son derece estetik açıdan uyum sağlar. Ölçü alındıktan sonra laboratuvar işlemlerine tabi tutuldukları için tek seansta bitmez.