Diş Eti Hastalıkları

Diş etleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temele ihtiyaç varsa; dişlerimiz veya üzerine yapılacak protez, lamina gibi restorasyonların da sağlıklı olabilmesi için sağlıklı diş etlerine ihtiyaç vardır. Sağlıklı diş eti açık pembe renkli ve portakal kabuğu görünümünde sıkıdır. Diş etleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir.

Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?

Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek dişler ve dişetleri etrafında plak dediğimiz tabakaları oluştururlar. Bu tabakalar başlangıçta yumuşaktır. Ancak plak doğru fırçalama yapılmaz ve yerinden hareket ettirilmez ise hızla sert tabakalara dönüşür. Artık bunları fırçalayarak dişlerinizden uzaklaştıramazsınız. Ancak diş hekiminiz diş taşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar vermeden çıkartabilir.

Diş taşı temizlenmek zorunda mıdır ve temizletmek dişlere zarar verir mi?

Evet diş taşları temizlenmek zorundadır. Özelikle 6 ayda bir defa temizlenmesi önerilir. Temizlenmediği takdirde diş taşları diş eti iltihabına neden olur. Bu durumda diş kaybına kadar giden kötü sonuçlara neden olabilir. Diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Hatta ağzınız için yaptırabileceğiniz en faydalı,en çabuk, en rahat ve en ucuz işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli temizlik yaptırarak birçok ağız ve diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

Sağlıklı diş eti kanamaz. Diş eti iltihabının ilk belirtisi diş etindeki kanamalardır. Eğer fırçalarken, sert gıdalar yerken veya kendiliğinden oluşan diş eti kanamanız varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız. Muhtemelen diş etlerinizde iltihap olabilir. Ayrıca diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve kötü ağız kokusu da iltihabın habercisidir.

Diş eti hastalığının pek çok belirtisi vardır, bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir:

 • Dişlerin fırçalanması esnasında kanayan diş etleri
 • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
 • Sürekli kötü ağız kokusu
 • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan ve çekilen diş etleri
 • Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı
 • Sallanan veya giderek birbirinden uzaklasan dişler
 • Dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması
 • Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi
 • Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Estetik Diş Eti Düzenlemeleri

Gingivoplasti: Gummy smile denen gülünce, diş etlerinin fazla göründüğü durumlarda 1 saatlik küçük bir operasyonla diş etlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.
Diş Eti Grefti: Diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere cerrahi müdahale ile sağlıklı doku kaydırılarak uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür.

Diş eti hastalıklarından nasıl korunabiliriz?

 1. Periodontal hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayabilirsiniz. Yaşam boyu dişlerinizi ağızda tutmak için bakteri plağının, diş fırçalaması, diş ipi kullanılması ve kimyasal ajanlarla düzenli olarak her gün, dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir.
 2. Yukarıda sayılanlara ek olarak diş hekimine senede en az 2 kere gidilerek kontrollerin yaptırılması son derece önemlidir. Fazla yapışkan gıdalardan uzak durmak ve günlük ağız bakımı, diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyememektedir. Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; sizlerin diş fırçası, diş ipiyle temizleyemediğiniz bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar.
 3. Diş hekiminiz sizin özel gereksinimlerinize göre kişisel bir ağız bakım planı yapabilir.